SunExpress, her ikisi de dünyanın önemli havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit ortaklığında 1989 yılında Antalya’da kuruldu. İlk uçuşunu 1990’da yapan şirket, halen faaliyetlerini Alman ve Türk sivil havacılığının zengin bilgi birikiminden faydalanarak sürdürmektedir.

Almanya başta olmak üzere, uzun süre Avrupa ile Antalya arasında turistik charter seferleri düzenleyen SunExpress, 2001 yılında başlattığı Antalya-Frankfurt uçuşlarıyla, Türkiye’nin yurtdışına tarifeli sefer düzenleyen ilk özel havayoludur.

SunExpress, 2011 yılındanda “SunExpress Almanya”yı kurdu ve Almanya ile Türkiye arasındaki uçuşlarının yanı sıra Almanya’da Mısır’ın Kızıl Deniz Bölgesi, İspanya’nın Kanarya Adaları ile Girit ve Rodos gibi Yunan Adaları’na da turistik uçuşlar düzenlemeye başladı. 2012’de Frankfurt–Hahn’ı, geçtiğimiz yıllar içerisinde de Alanya-Gazipaşa, Bremen, Enfidha (Tunus),Strazburg, ,Konya, Kopenhag, Lyon, Nantes ve Paris gibi popüler uçuş noktalarını uçuş ağına dahil etmiştir.

SunExpress Check-in Kuralları

SunExpress online check-in yapıyor mu?

SunExpress, uçuşunuzdan 24 saat öncesinden itibaren online check-in yapmanıza olanak tanır. Uçuşunuza 45 dakika kala online chek-in işlemi kapatılır. Uluslararası uçuşlarda 3 saat olan bu zaman dilimi Avrupa merkezli uçuşlarda ise 6 saattir.

SunExpress havayolları uçuşunuz için şimdi check-in yapın.

Online check-in’i kullanma gereksinimleri nelerdir?

Online check-in yalnızca belirli havaalanlarında kullanılabilir.
Online check-in, 60 dakika ila 72 saat arasında olan uçuşlar için kullanılabilir.

Vize, pasaport ve diğer güvenlik prosedürleri gibi check-in formaliteleri online check-in kontuarlarında tamamlanır. Uçağınızı kaçırmamak için online check-in yapmış olsanız dahi güvenlik prosedürlerinden geçmek yeterli zamanınız olduğundan emin olun.

Kontrol etmek için çantam varsa online check-in yapabilir miyim?

Online check-in yaptıysanız, uçak içi bagajınız var ise, direkt bagaj kontolünden geçerek uçağınıza binebilirsiniz.

Bagajsız check-in, uluslararası uçuşlar için tarifeli kalkış saatinden 45 dakika önce ve iç hat uçuşları için kalkıştan 30 dakika önce kapanır. Fazla bagaj durumunda, yolcular, fazla bagaj ödeme süreci için harcanacak zamanı dikkate almalıdır. Bagajsız yolcular doğrudan biniş kartlarına biniş kapısına gidebilirler.

Online check-in yaparken yerimi değiştirebilir miyim?

Onur Air ile online check-in yaparken rastgele bir koltuk numarasına atanırsınız, istediğiniz farklı bir koltuk var ise ücret dahilinde koltuğunuzu seçebilirsiniz.

Uluslararası Uçuşlar

Uluslararası SunExpress uçuşlarında rezerve edilen tarifeye (SunFares) bağlı olarak 20 ile 40 kg arası bagaj hakkınız ve azami 8 kg el bagajı (55 x 40 x 20 cm) hakkınız bulunmaktadır.

SunFares Tarifenize göre bagaj hakkı

Almanya çıkışlı/girişli uçuşlar

Varış Noktası SunEco SunClassic SunPremium
Mısır, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kanarya Adaları, Fas, İspanya, Tunus, KıbnsTürkiye: Antalya, Alanya/Gazipaşa, Bodrum, Dalaman 20 kg 25 kg 30 kg
Türkiye’deki tüm diğer varış noktaları 30 kg 35 kg 40 kg

SunFares Tarifenize göre bagaj hakkı

Türkiye girişli/çıkışlı uçuşlar

Varış Noktası SunEco SunClassic SunPremium
Antalya, Alanya/Gazipaşa, Bodrum, Dalaman 20 kg 25 kg 30 kg
Türkiye’deki tüm diğer varış noktaları 30 kg 35 kg 40 kg

2 yaş altı çocuklar için 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır. Bebek arabaları/pusetler, çocuk seyahat yatakları ve çocuk araba koltukları ek olarak fiyat farkı alınmadan kargo bölmesinde taşınmaktadır. Bagaj hakkının aşılması durumunda kilogram ve güzergah başına 10 Avro fazla bagaj farkı hesaplanmaktadır. Avrupa yasalarına göre, bir parça bagajınızın 32 kg’dan ağır olmamasına dikkat etmenizi rica ederiz.

 

Türkiye İç Hatlar

Türkiye içi uçuşlarda yolcu başına bagaj hakkı sınırı, hangi tarifeye (SunFares) karar verdiğinize bağlı olarak 15 ile 25 kg arasıdır.

SunFares Türkiye içi uçuşlarda bagaj hakkı
SunEco 15 kg
SunClassic 20 kg
SunPremium 25 kg

Boeing 737-800 – 64 adet
AirBus A330 – 6 Adet

Havayolu Adı: SunExpress
IATA code: XQ
Year Founded: 1989
Headquarters: Antalya, Turkey
Website: www.sunexpress.com

Bir değerlendirme yazın

Derecelendirmek için tıklayın