Sırt çantası ya da el çantası ile seyahat etmeyi seviyorsanız, siz de az eşya ile sehayat etmeyi sevenlerdensiniz. Sırt çantası ile seyahat etmek her ne kadar pratik ve hızlı bir yol olsa da bu tip çantalarda taşıyabilecekleceğiniz eşyaların da bir sınırı vardır. Evden çıkmadan hazırladığınız çantanızda uçağa alınmayan eşyalar olmamasına dikkat etmek gerekir. Bu eşyalar çantanızda bulunmaz ise havaalanında daha hızlı güvenlik kontrollerinden geçer hem de eşyalarınızın alıkonulmasının önüne geçmiş olursunuz.

Uçağa Alınmayan Eşyalar Nelerdir?

100 Ml Üzeri Sıvılar

Uçağa alınmayan eşyalar diyince ilk akla gelen sıvılardır. Sıvı kısıtlaması sebebiyle el bagajınızda bulundurabileceğiniz sıvı miktarı belirli bir limite indirgenmiştir. Seyahatiniz esnasında kendinize veya sevdiklerinize sıvı niteliğinde olan hediyeler almış olabilirsiniz fakat el bagajından başka bagajınız yok ise bu çantanızı yanınıza almanız biraz zor olabilir.

Çantanızdaki sıvı miktarının 100 ml’den olmamalı ya da 20×20 büyüklüğündeki saydam seyahat çantanıza sığabilecek durumda olmalıdır. Günlük ihtiyaçlarınızı giderecek malzemeleriniz ile havaalanlarında sorun yaşamak istemiyorsanız ürünlerin seyahat boyu olanlarını kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Kısıtlamaya Neler Dahildir?

  • Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı
  • Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil
  • Her türlü makyaj malzemesi (Katı halde olan rujlar hariç)
  • Traş köpükleri, deodorantlar
  • Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler
  • Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan
  • Yiyecekler
  • Kontak lens sıvıları
  • Şampuanlar…vb.

 

Keskin Aletler

Güvenlik kontrolleri esnasında yanınızda keskin bir alet var ise bu durumu güvenlik görevlilerine açıklamanız gerekecektir. Ancak şunu bilmelisinizki uçağa alınmayan eşyalar arasında kesici aletler başı çekmektedir. Kesinlikle bu tarz aletlerle uçağa binmeniz mümkün değildir.

Yanınızda bu tarz bir eşyanız var ise ancak kontrol edilen bagajınızda kontrollerden geçerken izin verilirse taşıayabilirsiniz. Bu bagajı da uçağa vermeniz gerekmektedir.

Spor ekipmanları

Beyzbol sopası, kayak ekipmanları, ok ve yaylar, hokey sopaları, golf sopaları ve bu tarz spor malzemeleri içerden herhangi bir spor ekipmanı ile uçağa binemezsiniz. Eğer spor yapmak seyahatlerinizin bir parçası ise, gideceğiniz yerdeki ekipmanı kiralamayı düşünün. Kendi spor ekipmanınızı kullanmaya tamamen bağlıysanız, muhtemelen bunun için özel bir izin almanız gerekecektir.

Silahlar

Açıkça, bir silah bir silahtır ve onu, taşıma çantanızdaki bir uçakta getirmenizi istemezler. Tabancaların çoğunun, boş oldukları sürece kontrol edilen bagajda olmasına izin verilir ve kilitli, sert kenarlı bir kapta olmaları gerekir. Havayolunuzu, sahip olabileceği diğer kısıtlamalar ve / veya ücretler hakkında önceden kontrolünüzü yapın. İşaret fişekleri gibi bazı eşyaları kontrol edilen bagajınıza dahi koyamazsınız.

Seyahat etmeden önce, gideceğiniz ülkede bulunan silah yasalarını araştırın. Devletler farklı yasalara sahiptir ve diğer birçok ülke kişisel silah kullanımını ve mülkiyetini büyük ölçüde kısıtlamakta veya yasaklamaktadır.

Çakmaklar, kibritler ve diğer yanıcı maddeler

Sanırım hepimiz uçakta ateş açmanın iyi bir fikir olmadığını kabul edebiliriz. Lütfen tüm yanıcı kimyasalları ve eşyaları evde bırakın. Tatilinizde havai fişek, çamaşır suyu veya tiner gibi bir şeyler yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, geldiğinizde bunları satın alın. Bu ve diğer yanıcı ve patlayıcı eşyalar hem taşımada hem de kontrol edilen bagajda yasaktır. Kamp ocakları gibi bir sürü kamp teçhizatı da yanıcı olarak kabul edilir.

Genellikle sadece bir adete izin verilse de, uçağa çakmak getirebilirsiniz. Çakmaklar sadece içinde yakıt bulunmadığında kontrol edilebilir.

E-sigara veya vaping cihazları uçağa alınmayan eşyalar arasında mı?

Evet, uçakta yanınıza e-sigara veya vaping cihazı alabilirsiniz. Aslında, kurallara göre,  e-sigara / vaping cihazını kontrol edilen bagajda değil, yanınızda taşımanızı gerektirir. Aynı zamanda sıvı ile ilgili kurallara da uygunluk göstermelidir.

Bazı Lityum İyon Piller

Havayollarının hemen hemen tamamı cep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon pillerin, belirli bir büyüklüğün üzerinde olmadığı sürece, kabinde taşınmasına izin veriyor. Bununla birlikte, son dönemde oldukça popüler olan ve lityum iyon pile sahip elektrikli kaykaylar (hoverboard) ise kesinlikle uçaklara alınmıyor.

Çadır Kazığı

Tatilinizi çadır kampında geçirmeye ya da müzik festivalinde kamp kurmaya mı gidiyorsunuz? Sakın çadır kazığını el bagajınızda taşımaya kalkmayın, güvenlikte ona veda etmek zorunda kalmanız işten bile değil. Kampta çadırınızı battaniye niyetine kullanmak ya da mecburen açık havada yıldızları seyre dalmak zorunda kalabilirsiniz.

Duty Free(Gümrüksüz Ürünlerde) Durum Nasıl?

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında aldığınız ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konarak ve poşetin ağzı yapıştırılmış bir şekilde size teslim edilir. Bu poşet ve ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa rahatça binebilirsiniz.

Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.

Yorumunuzu bırakın