Havacılık sektöründe teknolojinin gelişmesiyle birlikte, havayolları her geçen zaman kendini geliştirmeye devam ediyor. En azından kayıp bagaj konusunda.

Havayolları sektörüne bakıldığında, 10 yıl öncesine göre bagajınızın kaybolma ihtimalinin her geçen gün azaldığını görüyoruz. Bagajınızın kaybolması dışında diğer yolcuların sizin bagajınızı yanlışlıkla alma ihtimali de yüzde 0,3 seviyelerindedir. Kayıp bagaj ortalamalarına bakıldığında 2018 yılı için bagaj kayıpları binde 5 seviyelerine kadar gerilemiştir.

Ancak, tüm bu teknolojik gelişmelere rağmen şanssız olanlardansanız. Bagaj kaybı için ne yapmanız gerektiği, nereye müracaat etmeniz gerektiği ve bagajınız bulunamaz ise nasıl tazminat alabileceğiniz konusuna açıklık getireceğiz.

Kayıp Bagaj Nasıl Bulunur?

Bagaj Kaybı Durumunda Ne yapmalı?

Uçağınıza binmeden önce bagajınızın örnek bir fotoğrafının telefonunuzda olması ilk yapmanız gerekendir. Bu fotoğrafı kayıp bagaj durumu ile karşılaştığınızda görevlilerin bagajınızı bulmasını kolaylaştıracağını unutmayın.

Bagajınızı teslim ettiniz, havayolu firması tarafından gerekli işlemler yapıldı fakat uçaktan indiğinizde bagajınızı bulamıyor iseniz öncelikle panik yapmayın. Bagajınız gecikmesine sebep olabilecek aksaklıklar yaşanmış olabilir ya da bagajınız farklı bir konveyörde dönüyor olabilir. Yeterli süre geçtikten sonra halen bagajınıza ulaşamadıysanız, uçak biletini satın aldığınız uçak firmasının yer hizmeti ile ilgilenen şirketin bankosuna başvurmanız gerekmektedir.

Kayıp eşya ofisine, uçak biletiniz, uçak biletinize yapıştırılan bagaj etiketiniz ve kimliğiniz ile bagajınızın kaybolduğunu bildirerek, görevliden rapor tutmasını isteyin. Havacılıkta buna Kayıp Bagaj Raporu (PIR) adı veriliyor. Rapor hazırlanırken bagajın özelliklerini yani şeklini, rengini görevliye söylemeyi unutmayın.

WorldTracer olarak adlandırılan bilgisayar sistemine girilen bilgilerle kısa sürede bagajınızın nerede kaldığı bulunacaktır.
Havayolu şirketi, bulunan bagajın en kısa süre içinde yolcuya teslimi ücretsiz olarak sağlamak zorundadır.

Kayıp bagaj raporunu tutturdunuz. Sistemden yapılan kontrol sonrasında bagajınızın nerede olduğu bulundu. Ancak size ulaşması birkaç gün sürecek. Bu süre içinde havayolu şirketi mağduriyetinizin azaltılması için bazı önlemler almak zorunda. Örneğin, kişisel ihtiyaçlarınızın giderilmesi için, bagajınızda bulunan bazı malzemeleri size temin etmek zorundadır.

Kayıp bagaj araştırması kaç gün sürüyor? Sonrasında ne yapabilirim?

Uluslararası kurallar gereği ilk beş gün kayıp bagajın araştırılması İstasyon Kayıp Eşya Ofislerinin sorumluluğunda.
Eğer bagaj bulunamazsa, rapor, bagaj etiketi, uçuşun bileti, kimlik ve talep formu ilgili havayolunun Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezi Müdürlüğü’ne gönderilir. Burada yapılacak olan 1 aylık arama süresi içinde bulunamayan kayıp bagaj dosyaları tazminat işlemi için sigorta birimine yönlendirilir. Bu konuda havayolu yetkililerine ısrarcı olun. Haklarınızı sonuna kadar isteyin.

Kayıp Bagaj için Tazminat Talep Etmek

Kayıp bagaj ofisi tarafından bagajınızın nerede olduğu bulundu fakat bu bagajın size belirli bir süre içerisinde teslim edilmesi gerekiyor. Bu süre yurtiçi uçuşlarda 6 saat, yurt dışu uçuşlarda ise 12 saattir. Bu süre içerisinde bagajınız halen size ulaştırılmadıysa tazminat talep etme hakkın bulunmaktadır.

Gelmeyen giysileriniz, diş fırçanız ve şampuan gibi acil ihtiyaçlarınızı yeniden temin ederseniz, faturasını gönderme hakkına sahipsiniz. Ödemenizi almak için günlük hayatınızda kullandığınız temel bir kaç kıyafet ve hijyen malzemelerini satın alarak bunu uçak firmasına fatura edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken bagaj fişinizi ve kayıp bagaj kayıt numaranızı da maile eklemeyi unutmayın.

Bagajınız bulunmadıysa, bu konuda uluslararası kurallar geçerli. IATA’da belirtildiği gibi kayıp bagaj için havayolu şirketi yolcuya kilogramına en fazla 30 dolar ödüyor. Örneğin 20 kilogramlık bavulunuz kayboldu. İçindekilere bakılmadan size 600 dolar ödeme gerçekleştiriliyor.

Bagajım Hasarlı Ne Yapmalıyım?

Bagajın hasarı anında fark edilecek (teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi) durumda ise varış salonunu terk etmeden havayolu firmasının ofisine başvurarak, hasar tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Hasar tespiti esnasında uçak biletiniz, bagaj etiketiniz ve kimliğiniz yanınızda olmalıdır. Uçağa binmeden önce, bagaj teslimi esnasında, bagajınızın hasarları etikete not edilmediyse, havayolu firmasından bagajınızın yenisi ile değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Bagajınızın Kaybolmasını Önleyin

Kayıp bagaj ile uğraşmak ve seyahatinizin daha ilk dakikasından moralinizin bozulmasını istemiyorsanız, bagajınızın kaybolmasını engelleyebilirsiniz.
Bagajınızın kaybolmasını engellemek istiyorsanız Raden veya Bluesmart gibi akıllı bir bavul satın almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca eski bir bavulunuzun için gps cihazı koyarak bavulunuzu akıllı bir bavula dönüştürmeniz mümkün.

Bagajınızı Kaybetmemek için İsimlik Takın

Uçağa binmeden önce valizinizde isimlik bulundırmak, havaalanlarında bagajınızın kaybolmasını önler. Tarzınıza uygun bir isimlik satın alabilir ya da havalimanlarında bulunan isimliklerden alarak valizinize takabilirsiniz. Bu sayede başka birinin valizinizi almasının önüne geçebilirisiniz.

Yorumunuzu bırakın